(0332) 353 30 30

Facebook Sayfaları masaüstünden de canlı yayın başlatabilecek

Daha öncesinde Facebook Live üzerinde canlı yayın başlatabilmek için bir akıllı telefona, tablete ya da Facebook Live API’ını kullanan bir kamera sistemine ihtiyaç duyuluyordu.

Şu an için bu imkandan sadece Facebook sayfası bulunan markalar ya da işletmeler faydalanabiliyor. Ancak bunun yakında tüm kullanıcılara açılacağını tahmin etmek pek zor değil. Özellikle Facebook’un YouTube’a rakip olma isteği göz önüne alınınca açılım ihtimali biraz daha artıyor. Zira bu platformu kullanan video günlüğü sahiplerinin önemli bir kısmı bilgisayarları üzerinden kayıt gerçekleştiriyor.

Facebook Sayfaları için canlı yayın başlatmak kolaylaşacak

Facebook Sayfaları için sunulan canlı yayın imkanları masaüstünden yayınla sınırlı kalmıyor. Çok geniş bir grubun kullandığı, ancak sadece bir kişinin yöneticisi olduğu sayfalarda da canlı yayın başlatmak artık kolaylaşacak.

Sayfa yöneticileri bazı üyelere canlı yayın başlatma yetkisi verebilecek. Bu imkanın özellikle haber kuruluşlarının sayfaları için kullanışlı olacağını söylemek pek yanlış olmayacaktır.

Facebook ünlülere, gazetecilere, siyasetçilere ve 5 binden fazla takipçisi bulunan kullanıcılarına video istatistiklerini de gösterecek. Herkese açık videoları kapsayan bu istatistikler, hem canlı hem de standart videolarda içerik sahibiyle paylaşılacak. Sosyal paylaşım sitesinin “hafif istatistikler” şeklinde nitelediği bu bilgiler arasında toplam izleme süresi, toplam izleme sayısı ve toplam etkileşim (beğeni, yorum ve paylaşım) gibi bilgiler bulunacak.

Facebook’un canlı yayın platformu için yapılan bir diğer yenilik ise canlı yayınların altına bir yorumu sabitleyebilme imkanı oldu. Bu sayede yayın sahipleri izleyiciler için önemli olduğunu düşündükleri bilgileri veya ziyaret edilmesini istedikleri bağlantıları herkesin görmesini sağlayabilecek. Canlı videoları birden fazla sayfada paylaşabilmek de kullanıcılara sunulan özellikler arasında bulunuyor.

Söz konusu güncellemelerin tamamının yayıncılardan gelen geri bildirimler sonucunda hazırlandığı belirtildi. Facebook, bu yenilikler sayesinde Live’ı YouTube gibi büyük video ağlarna ve Periscope gibi sosyal video servislerine karşı biraz daha güçlendirmiş oldu.